2017
Kobiety sukcesu z całego świata inspirują do działania w Polsce
Przedsiębiorcze Polki, kobiety sukcesu z ponad 20 krajów świata, przyjechały do Polski, by po raz pierwszy razem celebrować Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet oraz inspirować innych do podjęcia działań biznesowych.
Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet (Women’s Entrepreneurship Day) to ruch społeczny zapoczątkowany w 2014 roku przez Wendy Diamond, pomysłodawczynię i światowego Ambasadora Przedsiębiorczości Kobiet z Nowego Jorku. Stworzona przez Diamond inicjatywa to nie tylko jeden dzień w roku, który obchodzony jest corocznie 19 listopada, ale światowy ruch społeczny promujący przedsiębiorczość wśród pań, mający na celu wsparcie oraz wzmocnienie pozycji przedsiębiorczych kobiet.
W tym roku dwie ambasadorki przedsiębiorczości kobiet: Urszula Ciołeszyńska, Prezes Międzynarodowej Sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet (Polska) i Kinga Langley, Prezes PREMIER International Business Club (Wielka Brytania/Stany Zjednoczone), połączyły siły i rozpoczęły wyjątkowy projekt wydania książki „BIZNESOWE INSPIRACJE Polek na świecie” oraz przygotowały cykl wydarzeń w Polsce mających podkreślić rolę pań w biznesie.
W ramach celebracji odbyło się Forum Przedsiębiorczości Kobiet w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie, podczas którego zaprezentowało się 20 Polek, kobiet sukcesu, które specjalnie na tę okazję przyjechały z najodleglejszych zakątków świata, m.in. z Indii, Chin, Japonii, Peru, Zambii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Danii czy Wielkiej Brytanii, by podzielić się swoimi doświadczeniami i zainspirować innych do działania w zakresie biznesowym. Polki, prowadzące swoje biznesy za granicą są współautorkami książki „BIZNESOWE INSPIRACJE Polek na świecie”, której premiera odbyła się podczas Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet w Warszawie oraz w Nowym Jorku. 20 przedsiębiorczych pań podjęło się wyzwania i postanowiło przekazać innym swoje niespisane nigdzie dotąd doświadczenia, porady i wskazówki, dzięki którym znalazły się na szczycie swoich niegdyś dziewczęcych marzeń. Pomimo wielu przeciwności losu nie poddały się i udowodniły, że nawet w bardzo trudnych warunkach, w obcym kraju, często bez środków finansowych, można zrealizować swoje marzenia.
Swojego zachwytu nie kryła Wiceminister Rozwoju oraz Pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw, Pani Angelika Możdżanowska, która otwierając Forum powiedziała – „Wasza niezwykła energia i opisane historie życiowe mogą być inspiracją dla wielu kobiet. To co robią Polki w kraju i na świecie oraz jak dzielą się doświadczeniem i wiedzą, może zmienić sposób myślenia kobiet, wspierających ich mężczyzn oraz całego pokolenia. Ta książka to prawdziwa biblia przedsiębiorczości, która powinna być obowiązkowym podręcznikiem na wszystkich kierunkach zarządzania”. Wiceminister Możdżanowska w swoim wystąpieniu inauguracyjnym mówiła też o Konstytucji Biznesu, która zawiera akty prawne ułatwiające małym firmom prowadzenie działalności gospodarczej.
Uczestniczki forum wielokrotnie podkreślały, że ich sukcesy były wynikiem głębokiej determinacji w dążeniu do celu. Podczas drogi na szczyt pojawia się wiele przeszkód i porażek, które jak podkreśliła Sylwia Mokrysz z firmy MOKATE, można zawsze przekuć w sukces. – „Od szeregu lat moje osobiste doświadczenia upewniają mnie, że w biznesie kobiety mogłyby zdziałać o wiele więcej niż ma to miejsce obecnie. To przekonanie o wciąż niewykorzystanych szansach bardzo motywuje mnie do działania na rzecz innych. Uważam, że należy korzystać z każdej sposobności do zmiany tego stanu rzeczy, aby uruchomić ogromny potencjał, jakim dysponują panie” – dodała Mokrysz.
Teresa Garvin, która prowadzi swój biznes w Chicago, od dawna jest mentorką dla wielu kobiet z różnych krajów świata w tym również z Polski. – „Mam ogromne doświadczenie w prowadzeniu biznesu w USA, a więc również gotowe wzorce, które można i powinno się wprowadzać do Polski. Decydując się na wzięcie udziału w tym projekcie nagle wyobraziłam sobie, jak wiele kobiet będę mogła zainspirować. Ja przecież zaczynałam od zera w obcym kraju, bez języka. Skoro mnie się udało, to również inni też mogą osiągnąć sukces” – podkreślała przedsiębiorczyni ze Stanów.
Wśród ciekawego programu Forum z zakresu digital networkingu, komunikacji czy mediacji, znalazło się wystąpienie Anny Hejki na temat kryptowalut, jednej ze współautorek książki, będącej seryjną przedsiębiorczynią, która założyła 20 firm w USA, Europie i Azji. – „Moją misją jest natchnąć Polaków wiarą w siebie i dać im narzędzia do zdobycia świata. Wiele razy udało mi się osiągnąć cele, które wszystkim innym wydawały się nierealne” – motywowała Anna Hejka.
Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet to również wspaniała okazja do uhonorowania kobiet biznesu, które odniosły sukces i są inspiracją dla innych. Organizatorzy przygotowali uroczystą Galę Przedsiębiorczości Kobiet w Hotelu Sofitel Victoria, w której udział wzięło ponad 500 gości ze świata biznesu, mediów, dyplomacji i nauki.
Podczas uroczystości 40 przedsiębiorczych Polek zostało nagrodzonych prestiżową statuetką Ambasadora Przedsiębiorczości Kobiet 2017 nadawaną wybitnym Polkom w kraju i za granicą, które odnoszą sukcesy biznesowe, ale poprzez swoje działania wspierają i inspirują innych do działania.
“Z satysfakcją obserwuję wzrost przedsiębiorczości wśród kobiet. Ambitne i odważne kobiety z optymizmem podejmują śmiałe wyzwania, by z sukcesem realizować swoje cele. Ważne jest, by mieć sprecyzowane plany i zawodowe marzenia oraz konsekwentnie je realizować. W biznesie należy liczyć się ze zmiennymi okolicznościami i warunkami, dlatego ważna jest ciągła analiza działań pozwalająca eliminować zagrożenia oraz efektywnie zarządzać. Własna firma to ogromna odpowiedzialność wymagająca rzetelności oraz profesjonalizmu. Mocno wierzę w polskie businesswoman i życzę im powodzenia.” – powiedziała nagrodzona Anna Kolisz, założycielka i współwłaścicielka rodzinnej firmy ANKOL.
Kinga Langley i Urszula Ciołeszyńska, pomysłodawczynie i organizatorki Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet już przygotowują wydarzenia na rok 2018 i pracują nad kolejnymi wydaniami książki, które tym razem zostaną poświęcone kobietom sukcesu ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Premiera odbędzie się 19 listopada 2018 roku w Warszawie oraz w Nowym Jorku. Mając na uwadze niezmiernie ważny aspekt męski we wspieraniu kobiet w biznesie, jedna z publikacji planowanych w przyszłym roku poświęcona będzie przedsiębiorczym Polakom z całego świata, którzy odnieśli znaczące sukcesy w biznesie i chcą podzielić swą swoją wiedzą z innymi.