Witamy | biznesoweinspiracje.ambas.org

New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet

wed-swiatowy-dzien-przedsiebiorczosci-kobiet-890x430
17
Listopad
2017

Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet

W 2017 roku główne wydarzenia Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet odbywały się w dniu 17 listopada w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Towarzyszyły im dodatkowe imprezy odbywające się jednocześnie w wielu innych krajach na całym świecie.

Właśnie w dniu 17 listopada 2017 r. podczas wieczornej Gali Przedsiębiorczości Kobiet w hotelu Warsaw Sofitel Victoria odbyła się uroczysta inauguracja projektu “Biznesowe inspiracje Polek i Polaków na świecie”, realizowanego przez Międzynarodową Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet oraz premier-international-business-club-300x150 PREMIER International Business Club. Temat przewodni pierwszej edycji to “Biznesowe Inspiracje Polek na świecie”. Do tematu pierwszej edycji nawiązuje książka, która została napisana przez 20 Polek, które odniosły sukces w biznesie w różnych krajach.


Dzień 19 listopada został ogłoszony Światowym Dniem Przedsiębiorczości Kobiet (womens-entrepreneurship-day-300x150 Women’s Entrepreneurship Day – w skrócie WED) i po raz pierwszy był obchodzony 19 listopada 2014 r. w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Ustanowiono wówczas, że każdego roku ten dzień zadedykowany będzie przedsiębiorczym kobietom. Kobietom, które są właścicielkami firm, w szczególności firm rodzinnych, lub które planują swoją karierę zawodową polegającą na prowadzeniu własnej firmy.

Inicjatywa womens-entrepreneurship-day-300x150 Women’s Entrepreneurship Day to jednak nie tylko jeden dzień w roku, ale światowy ruch społeczny promujący przedsiębiorczość wśród kobiet. Głównymi organizatorami WED są liderzy zmian w USA: Burmistrz Nowego Jorku, Gubernator NJ w partnerstwie z ONZ oraz Departamentem Stanu USA.

womens-entrepreneurship-day-300x150 Women’s Entrepreneurship Day to ruch społeczny ukierunkowany na wsparcie oraz wzmocnienie pozycji przedsiębiorczych kobiet na całym świecie, a także stworzenie zespołu liderów w celu wzmacniania kluczowych w XXI w. umiejętności przywódczych, takich jak współpraca, komunikacja i współczucie, powszechnie kojarzonych z kobietami w domu i w pracy. To również okazja do uhonorowania kobiet biznesu, które odniosły sukces i są inspiracją dla innych, a jednocześnie zwrócenie uwagi, dlaczego warto inwestować w przedsiębiorczość kobiet.

  • Kobiety to ponad połowa populacji na świecie, ale mniej niż ⅓ liczby przedsiębiorców – dlatego kobiety stanowią dużą część niewykorzystanego potencjału przedsiębiorczości na świecie.
  • Przedsiębiorczość kobiet nadaje sens ekonomii, to dzięki kobietom biznes ma sens. Startują z mniejszym wkładem finansowym i rzadziej bankrutują.
  • Kobiety inwestują 90% swoich dochodów we własne rodziny i lokalną społeczność poprzez wybieranie lepszych szkół dla swoich dzieci, lepszej opieki zdrowotnej i zdrowszej żywności. Mężczyźni natomiast inwestują jedynie 30% – 40% swoich dochodów we własne rodziny.
  • Kobiety decydują o wydatkach konsumpcyjnych o wartości 20 bilionów USD, co stanowi wartość około 70% wartości wszystkich zakupów na świecie.

Misją womens-entrepreneurship-day-300x150 Women’s Entrepreneurship Day jest promowanie i wspieranie przedsiębiorczych kobiet, poprzez mobilizowanie i angażowanie zarówno mężczyzn jak i kobiet do bezinteresownego dzielenia się swoim czasem, doświadczeniami, umiejętnościami, wiedzą oraz udzielania wsparcia finansowego (3T: Time, Talent, Treasure).

W ramach womens-entrepreneurship-day-300x150 Women’s Entrepreneurship Day, największej światowej inicjatywy promującej przedsiębiorczość i zmierzającej do poprawy sytuacji finansowej kobiet, powołano krajowych Ambasadorów WED, których zadaniem jest nadzorowanie i koordynowanie działań w ponad 144 krajach, wspierając i wzmacniając pozycję kobiet biznesu na każdym kontynencie. Światowi Ambasadorzy WED działają na każdym kontynencie, reprezentując kobiety w Australii, Ghanie, Kenii, Norwegii, Peru, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Ugandzie i innych krajach, w tym również w Polsce.

Polskę reprezentuje dwóch Ambasadorów WED: Urszula-Cioleszynska Urszula Ciołeszyńska – założycielka i Prezes Zarządu Federacji Stowarzyszeń “miedzynarodowa-siec-apk-300x150 Międzynarodowa Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet” oraz sylwia-mokrysz-640x640 Sylwia Mokrysz – Członek Zarządu mokate-300x150 MOKATE S.A., Ambasador Przedsiębiorczości Kobiet.

Więcej informacji o womens-entrepreneurship-day-300x150 Women’s Entrepreneurship Day można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej www.womenseday.org.